Evropský kodex proti rakovině – historie

Dobrovolnici

Mezi lety 1986 – 2000 zakladatelské země Evropské Unie realizovaly program Evropa proti rakovině. Zastřešila ho Asociace evropských lig (ECL). Členská základna ECL se postupně rozšiřovala a s pádem železné opony se stala členem i naše Liga proti rakovině Praha. Přijali jsme desatero Evropského kodexu. Zvýšená informovanost veřejnosti o rizikových faktorech spolupodílejících se na vzniku rakoviny byla předpokladem úspěšné prevence. Snažili jsme se o jeho širokou publicitu v ČR. 

Program Evropa proti rakovině úspěšně ovlivnil výskyt a hlavně přispěl k nižší úmrtnosti u některých druhů zhoubných novotvarů. Proti předpokladům zemřelo na rakovinu v zakladatelských zemích EU o 92.000 méně občanů. Pokles byl zejména u rakoviny plic u mužů a u rakoviny žaludku. 

Po vyhodnocení výsledků a s přihlédnutím na vzrůstající počet členských zemí v Evropské Unii, skupina odborníků z onkologických evropských ústavů přepracovala priority rizik a preventivních přístupů při vzniku rakoviny a přijala nový kodex. Některé druhy rakoviny nevzniknou a zdraví populace se zlepší, jestliže si osvojíte zdravější životní styl. V Bruselu 17.června 2003 bylo publikováno, jako nový kodex, jedenáct způsobů prevence.

Evropský kodex proti rakovině – aktualizované a rozšířené znění z roku 2016

Doporučení, která jsou obsahem Evropského kodexu proti rakovině, mají za cíl snížit výskyt rakoviny a vést ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Každý jedinec má svobodnou vůli změnit svůj životní styl, čímž si může snížit riziko vzniku rakoviny.

Stručné znění nejnovější verze Evropského kodexu proti rakovině – ZDE

Plné znění aktualizovaného a rozšířeného znění Evropského kodexu ke stažení zde

S úsměvem ke zdraví aneb prevence vesele i vážně

HLAVNÍ ZÁSADY zdravého životního stylu a prevence nádorových onemocnění V HUMORNÉ FORMĚ – ZDE

Leporelo – NEKOUŘENÍ – ke stažení ZDE 

 

Evropský kodex proti rakovině nové znění