Tisková konference k Českému dni proti rakovině 2023 proběhla ve čtvrtek 4. května. O tématu letošní sbírky – nádorech průdušek a plic a jejich prevenci – promluvily předsedkyně Ligy proti rakovině MUDr. Michaela Fridrichová a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti JEP Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková. Informace o prevenci kožních nádorů doplnila MUDr. Ivana Krajsová z Dermatovenerologické kliniky VFM.
Předsedkyně Ligy informovala také o stěhování kanceláře Ligy proti rakovině Praha – od 1. května najdete Ligu na nové adrese v Praze 9 na Poliklinice Parník (Gen. Janouška 902/17).

Na zhoubné nádory u nás ročně zemře více než 28 000 lidí.
Nádorová onemocnění se na celkové úmrtnosti v ČR podílejí z jedné čtvrtiny (25,3%).
Nejčastější příčinou úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory přestavuje u nás karcinom plic. Kouření se na jeho vzniku podílí až 90%.
Zrádné je, že nádor plic se v těle rozvíjí bezpříznakově, takže bývá většinou diagnostikován až v pokročilém stádiu, kdy už je neoperabilní a jen velmi obtížně léčitelný.
Nejlepší prevencí je nekouřit. Nikdy také není pozdě přestat kouřit.
Novinkou v ČR je také screening určený pro kuřáky ve věku 55 – 74 let (informace o něm by vám měl dát váš ošetřující lékař).

Více informací včetně tiskové zprávy a odkazu na video z TK najdete v přílohách.

Tisková zpráva LPR Praha 4. 5. 2023

Rakovina plic – výskyt a úmrtnost – graf

Počty nabízených kytiček v okresech a krajích při letošní sbírce

Videozáznam z TKvideo LPR TK_2023.mp4

Tisková informace ČTK 4. 5. 2023

PREVENTIVNÍ LETÁK ke kytičkám – 2_strany-tisk4_strany-web